utorok 11. augusta 2015

Prijímačky na LF UK

Prijímačky sú témou same o sebe a sú taktiež aj povinným obsahom na obdobných blogoch. Nerád by som vyčnieval z radu, aj keď som v živote vždy kráčal proti prúdu a prejavoval jasné známky rebélie (nosil som bradu, keď nebola v móde a naopak alebo sa v škole v zásade neprezúval).

Myšlienka na úvod

Ak niekto nechce omáčku, ale rovno mäso, nech bez výčitiek tento a nasledujúci odsek preskočí, pretože tu nebudem hovoriť nič, čo by na ceste na LF UK bolo životne dôležité. Tento odsek sa pokúsi mať len akýsi motivačný charakter, pretože sám viem, ako by mi pred prijímačkami podobný článok, kde by som zistil čo ma čaká, uvítal. Predpokladám, že stres sa o čosi zmenší, keď budete pripravení na to, čo vás čaká a nebude vás zbytočne nič prekvapovať, čo by sa mohlo inak prejaviť na zvýšenej tepovej frekvencií, čo je niečo, čo nechceme. Myslím teda.

Z úvodu chcem povedať svoje skúsenosti. Prešiel som si prijímačkami dva krát. Minulý a tento rok. Minulý rok som razil pozoruhodnú taktiku, pred ktorej opisom by sa vám na obrazovkách mala zjaviť lebka s hnátmi na čiernom podklade a biely popis: "Toto doma neskúšajte". Ak by som mal minuloročný debakel opísať čo najúprimnejšie, asi by som povedal, že samotným prípravám som venoval asi 10 minút a skôr som sa spoliehal na svoj všeobecný rozhľad. Napriek tejto odvážnej taktike mi chýbalo len niekoľko desiatok bodov na to, aby som, ako to Angličania hovoria, prešiel s lietajúcimi farbami (doslovný preklad). Rozhodne však takúto stratégiu neodporúčam, neodporúčam vám ani voliť ako reakciu na neúspech štúdium na Slovenskej technickej univerzite, ak nie ste dostatočne voľnočasovo a matematicky vybavení. Dokonca aj keď sa rozhodnete študovať niečo, čo má v názve programu vyskloňovaný tvar od slova chémia, ba dokonca názov fakulty môže oplývať takýmto názvom. Ak predsa len moju radu nebudete rešpektovať, máte na to plné právo, avšak pri pohľade na váš rozvrh sa vám prvý raz pokazí úsmev. Takmer žiadna chémia ale zato kráľovská porcia matematiky a iných kamuflážnych názov kryjúcich predmet matematika. Okrem toho máte fajnové špeky, ktoré sú predovšetkým v praxi očakávané a najmä využitelné, ako enviromentálna filozofia či základy práva. Všetko so skúškou na konci. Najlepší bonus zo všetkých sú labáky v piatok do 17:00, kedy už medici (odídení v stredu) dávno zabudli, že na nejakú školu chodia. Z tohto dôvodu osobne radím radšej sa učiť na prijímačky, ako experimentovať s niečim, čo vás nebude baviť a napokon sa aj tak musíte pripravovať, aby ste sa predsa len dostali tam, kam chcete, pričom stratíte rok. Koniec myšlienky.

Stratégia

Ťažko popísať stratégiu na takú vec, akou sú prijímačky. Keď som sa na nich zúčastnil, uvažoval som, že každý z nás sa (ne)pripravoval iným spôsobom, čím vlastne vytvoril vlastnú originálnu stratégiu. Všeobecne by tá moja minuloročná, kedy som stroskotal na príkladoch a botanike, asi nikoho nezaujala, nakoľko nebola úspešná. Ale tohtoročná bola temer triumfálna, preto by mohlo byť pre mnohých inšpiráciou, keby som o nej niečo v krátkosti povedal.

V prvom rade chcem vyvrátiť mýty o nepripravujúcich sa uchádzačoch. Poznám zopár jedincov, ktorí sa snažia svojim ležérnym zovňajškom presvedčiť aj o svojej ležérnej duši prirodzene rozhľadeného až do anomálií zachádzajúceho a po vedomostiach pasívne pachtiaceho jedinca. Môžem vás ubezpečiť, že každý, kto sa dostal na LF UK držal v ruke prijímačkové knihy a dôverne ich pozná. Knihy obsahujú až príliš veľa vecí, ktoré ste nemali kde počuť na to, aby to stačilo na všeobecný rozhľad stredoškoláka. Bez knihy sa nezaobídete a ak si to myslíte, spomeňte si na tých, ktorí si knihy prešli niekoľkokrát a aj tak sa nedostali. Iba že by ste boli vy tou výnimkou.

Knihy, o ktorých hovorím, sú dve. Podklady na prijímacie skúšky z chémie + Príklady na prijímacie skúšky z biológie. Obal sa čisto z marketingových dôvodov mení z roka na rok (alebo aj nie) a z roka na rok sa mení aj niekoľko málo otázok. Myslím, že minule to boli tri. Aby ste nestrávili zvyšok života blúdením po stránke Lekárskej fakulty, objednať si ich môžete aj cez internet tu.

Teraz k samotnej stratégií. Potom čo odzneli pri pohľade na knihy myšlienky na rituálne upálenie kníh prípadne i seba, som sa rozhodol po prvej strane otázok, kde som sa hneď nachytal na všetkých piatich, že by bolo vhodné si správne odpovede vopred zakrúžkovať. Otvoril som zadnú stranu a zakrúžkoval som si v celej knihe z chémie i biológie správne odpovede. Pri prvom obehu som sa cítil ako pes na policajnom výcviku, kde pred neho nechajú bežať mačku a on vrčí, zúri, ale nepostaví sa a neroztrhá ju, lebo nesmie. Budete veľmi veľa vecí nevedieť ale aj veľa vedieť. Postupne prídete na to, že značnú časť knihy vlastne viete alebo potrebujete len drobne doladiť. Začnite predmetom, ktorý vám ide lepšie. Dodá vám to väčšiu psychickú pohodu.

Odporúčam začať sa učiť po Vianociach. Teoretické prípravy som spravil ešte predtým. Ak máte pocit, že toho veľa neviete, zavítajte na bazoš.sk, kde nájdete kopec materiálu, ktorí medici odvrhli po úspešnom absolvovaní prijímacích skúšok. Osobne som sa učil z týchto. Ktosi zhromaždil a slušným spôsobom spísal výňatok z doučovania a vlastného pozorovania, čo mne pomohlo hlavne s chémiou a jej príkladmi. Ak nie ste génius, radšej sa na tie príklady pozrite ako na vypočítané. Vezmú vám výrazne menej času.

Od januára po prijímačky som knihy prešiel dokopy 5 krát celé. Prvé dva obehy sa pomerne často objavovali úzkostné pocity, ale tie sa pri treťom raze akosi vytratili a otázky začínali dávať zmysel. Pri treťom raze som si tiež vytvoril tabuľku a zapisoval som si číslo každej otázky, kde som akýmkoľvek spôsobom zaváhal, pričom som si strhával body obdobne ako na prijímačkách (o tom neskôr). Po absolvovaní celých kníh bez príkladov, som mal ako taký prehľad o svojich teoretických znalostiach a vedel som aj, aké mám mať prípadné očakávania. Zároveň som však zistil, čo som nevedel a tieto otázky som si behom víkendov rozoberal do detailov až mi postupne začali dávať zmysel aj ony. Pri štvrtom raze som urobil výrazný merateľný pokrok, ale stále sa objavovali chybičky z nepozornosti, ktorých už bolo výrazne menej. Piatý krát som si knihy prešiel týždeň pred prijímačkami, pričom zvyšný týždeň mi ostával opäť na opakovanie si toho, čo som pozabudol a, samozrejme, aj na príklady.

Príklady som prvý raz otvoril niekedy v marci. Jeden celý týždeň som sa im venoval. Niektoré sú veľmi ľahké. Niektoré sú otrasné. A niektoré zase celkom ľahké ale inak slušné požierače času. Snažte sa príkladom pochopiť, avšak, snažte sa im chápať tak, aby vám ich vyrátanie netrvalo viac ako 5 minút. Viac na prijímačkách skutočne veľmi mať nebudete, prirátajte si stres, to, že váš čas sa kráti a pohľad na ľudí odovzdávajúcich svoje testy. Moja rada nad zlato, ktorá sa týka ale len príkladov je, aby ste sa tie, ktoré vám trvajú dlhšie, alebo ich vôbec neviete, naučili naspamäť. Teda výsledky. Je to nemožné? Prču. Stretol som hŕbu matematicky zdatných uchádzačov, ktorí celú strednú s matematikou zaspávali a tiež sa nehanbili polovicu príkladov naučiť by heart. A nehanbil som sa ani ja. Priznám sa, že som nevedel niekoľko matematických celkov a príkladov, ktorých výpočet trval viac ako 2 hodiny. Zvyšok, napríklad rekacie, ktoré sú polovicou príkladov, sú klasické stredoškolské hrátky, kde pravdepodobnosť výskytu vzorca látkového množstva atakuje istotu. Príklady na osmotický tlak sú klasické dosadzovačky, chytáky sú len v premieňaní °C na K a napasovaní hľadanej veličiny do vzorca. Príklady na pH sa vám môžu zdať náročné, ale aj z tých sa dá urobiť len srandovná hračka s kalkulačkou, čo na prijímačkách pomôže a odľahčí.


Prijímačky

Niekedy v marci/apríli vám príde domkov list bieleho charakteru, na ktorom bude vytlačený dátum a čas dostavenia vášho veličenstva na fakultu. Keď tam prídete, odložíte si veci do šatne ku vždy usmiatym tetám a zaradíte sa do akejsi húsenice, ktorá postupne odovzdá vysvedčenie a dá odpísať občianský. Hačnete si v posluchárni na miesto, kde vás náhodne hodia a čakáte. Čakáte, kým vám hodia hŕbu obálok, z ktorej si akousi telepatickou príťažlivosťou vytiahnete tú svoju a čakáte, kým vám hovoria pravidlá. Počas tejto vravy vás donútia si obsah obálky vytiahnuť, dočarbať ju kódmi a tiež i upriamiť sa na odpoveďový hárok, pri ktorého vypĺňaní by mala vaša koncentrácia dosahovať vrcholové hodnoty. Ľahko sa najmä pri vyplňovaní odpovedí stane, že po otázke, ktorá nemala žiadnu správnu odpoveď, zabudnete vynechať riadok a píšete ďalšiu... Áno, stalo sa mi to a oprava nie je možná.

Po dokončení testu vám všetko obúchajú pečiatkami a vy sa odhlásite zas u tých tiet, kde ste ukazovali svoj občianský. Hotovo. Idete si po veci a domov po výsledok. Bude tam okolo 14:00. Deadline sa točí okolo čísla 700. V 2014 to bolo myslím 704, v 2015 asi 696.

Na záver bodovanie. Najprv to na prijímačkách. Vaša otázka má 4 možné odpovede (nie 8 ako v knihách, ale sú z nich zostavené). Ak odpoviete správne na celú otázku, získate dokopy 4 body. Ak zo 4 možností zaškrtnete jednu zle, strácate 2 body, získate teda 2 body. Ak zaškrtnete nesprávne 2 odpovede, máte nádherných 0 bodov. A ak zaškrtnete zle všetky, máte sympatických -8 bodov. Je 200 otázok (100 chémia + 100 biológia). Ak zodpoviete 4 odpovede pri 200 otázkach správne, máte 800 bodov. Ak odpoviete na 4 možnosti v 200 otázkach nesprávne, máte -800 bodov.

Doma sa to dá precvičovať nasledovne. Berte daných 100 otázok ako celý test (teda napríklad 301-400). Možností máte 8, pričom pri rovnakom bodovacom systéme, len s ôsmymi možnosťami vychádza, že ak odpoviete na vštekých 100 otázok 100% správne, máte 800 bodov. Hor sa do štúdia. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára